Dwoje edukatorów Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Agnieszka Szyszka i Łukasz Fuglewicz, wzięło udział w Konferencji pt. „Edukacja Przygodą”. Została ona zorganizowana z inicjatywy "Pracowni Nauki i Przygody" w Jedlni koło Radomia. Ciekawy program konferencji przyciągnął prelegentów i uczestników z całej Polski - z różnych ośrodków oświatowych, centrów edukacji ekologicznej, animacji dzieci i młodzieży. Tak duża różnorodność sprawiła, że przedstawiciele ŚOB wrócili z konferencji z mnóstwem informacji, inspiracji i przeżyć. Dzięki tego typu inicjatywom, Polska coraz bardziej włącza się w nurt światowego Adventure Education i promuje wartościowe działania odbywające się w środowisku naturalnym, które są źródłem niezapomnianych emocji oraz przeży edukacyjnych.
We wtorek 27 października na Oddziale Onkologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka odbyły ostatnie już zajęcia w ramach Projektu Mój kawałek ogrodu. Tym razem uczestnicy przyglądali się budowie różnych gatunków roślin, porównywali kształty liści i kwiatów oraz wykonywali prace rysunkowe pastelami i węglem. W piatek, 30 października 2015 w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się konferencja podsumowująca projekt w której weźniemy aktywny udział. Wkrótce ukaże się również broszura dotycząca projektu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W sobotę 24 października nasz edukator Łukasz Fuglewicz poprowadził wyprawę, której celem było wyczyszczenie, naprawa oraz dowieszenie budek lęgowych na terenie ŚOB. Podsumowując przeprowadzone działania: sprawdzono 4 budki dla nietoperzy na Sośniej Górze, wyczyszczono pięć budek na Fiołkowej Górze oraz cztery budki na terenie nowych kolekcji. Ponadto dowieszono 3 nowe budki na terenie kolekcji.
W trakcie prowadzonych prac znaleziono w budkach nieużywane już gniazda ptaków oraz gryzoni, a także takie okazy, jak: gniazdo os, gniazdo szerszeni, odchody skorków, trzykrotne komórki lęgowe z gliny, zgryzy żołędzi i orzechów.
Już dzisiaj zapraszamy na drugą część wyprawy, która odbędzie się w lutym przyszłego roku, podczas której będzie można skontrolować stan budek po zimie oraz zająć się pozostałymi budkami.
fot. Łukasz Fuglewicz
21 października panie: Joanna Dziwoki – specjalista ds. edukacji w Śląskim Ogrodzie Botanicznym oraz Monika Zielińska – instruktor nauki zawodu w Centrum Integracji Społecznej wzięły udział w seminarium „Kiełkowanie dla przyszłości. Ogrody edukacyjne i inne sposoby redefiniowania przestrzeni publicznej, prowadzące do budowania społeczności lokalnych” zorganizowanym przez Fundację VIRId′OR.
Na spotkaniu omówiona została rola społeczna i edukacyjna pracy w ogrodzie w rozwoju dzieci. Przybliżone zostały różne metody działania w przestrzeni publicznej sprzyjające powstawaniu społeczności lokalnych, m.in. pszczelarstwo miejskie, biblioteki, łąki kwietne oraz sady społeczne. Prelegentami byli pracownicy wyższych uczelni, praktycy, w tym goście z zagranicy, którzy opowiadali o swojej pracy i doświadczeniu.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły tematy przedstawione przez naukowców z Uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego: dr Beatę Płoszaj-Witkowską z Katedry Ogrodnictwa „Hortiterapia we wspomaganiu rehabilitacji dzieci” oraz dr Wiesławę Gadomską z Katedry Kształtowanie Środowiska i Rolnictwa „Ogrody zmysłów w terapii niepełnosprawnych”.
Na zakończenie odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy dzielili się przemyśleniami i zastanawiali się, jak pomysły, które narodziły się podczas seminarium, wykorzystać w pracy w swoich instytucjach.
![]() |
![]() |
fot. Fundacja VIRId′OR
W trakcie obchodów Światowego Dnia Drzewa 11 października 2015 r. zebrano w Ogrodzie 1093 Mg (jedną tonę dziewięćdziesiąt trzy kilo) elektrośmieci!
Zbiórkę elektrośmieci zorganizowano wraz z firmą Ekomax Sp. z o. o. z Gliwic, która przygotowała również warsztaty recyklingowe dla dzieci i młodzieży, oraz Szkółką Krzewów Ozdobnych z Gierałtowic, która ufundowała sadzonki drzewek i krzewów.
Dziękujemy wszystkim za zangażowanie w akcję!
W połowie października, po zakończonym okresie lęgowym ptaków, rozpoczyna się sezon czyszczenia budek, który trwa aż do lutego. Bardzo ważne jest ich czyszczenie, gdyż nieusunięte gniazda są siedliskiem pasożytów, a nagromadzona w nadmiarze wyściółka wypełnia budkę, czyniąc ją niezdatną do ponownego zamieszkania, i stanowi zagrożenie dla ewentualnych przyszłych lokatorów. Jest to również okazja do przeprowadzenia prac naprawczych budek oraz zainstalowania nowych schronień dla ptaków.
Śląski Ogród Botaniczny jak co roku zaprasza do udziału w czyszczeniu budek na Fiołkowej Górze w dniu 24 października 2015 r. (sobota). Start o godzinie 9 (można dołączyć do grupy w każdej dogodnej chwili). Wymagany jest ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych (odpowiednie buty, rękawiczki, czapki), gdyż czyszczenie odbędzie się niezależnie od pogody. Jest możliwość dwojakiego udziału w czyszczeniu albo jako czynny uczestnik, albo jako obserwator nieangażujący się w prace fizyczne.
Wymagane jest zgłoszenie swojego udziału telefonicznie pod numerem tel. 534 994 578, ilość miejsc ograniczona.
W środę, 14 października, w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu "Mój kawałek ogrodu". Ty razem mali pacjenci onkologiczni mieli okazję podziwiać świat w skali mikro, co stanowić miało inspirację do tworzenia kolejnych prac. Mikroskop i binokular umożliwiły oglądanie m.in. komórek, pyłków roślin oraz nasion. Warsztaty organizowane przez Fundację Giesche we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych oraz Śląskim Ogrodem Botanicznym odbywać się będą jeszcze do końca października.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W trakcie obchodów Światowego Dnia Drzewa, 11 października 2015 r., w godz. 11-17, po raz kolejny w tym roku, przeprowadzimy akcję zbiórki elektorśmieci. Zachęcamy do przyniesienia do Ogrodu zużytego sprzetu elektronicznego, również tego o dużych gabarytach. Na parkingu przy wjeździe do ŚOB będzie podstawiony samochód firmy Ekomax, która zbierze i przetworzy dostarczone elektrośmieci. W zamian za dostarczony sprzęt otrzymają Państwo sadzonki drzew i krzewów ufundowane przez Szkółkę Krzewów Ozdobnych pana Artura Tomiczka.
Zachęcamy do udziału w akcji!
EkoBazarowe konkursy!
Z uwagi na to, że wiele osób poinformowało nas, iż ogłoszenie konkursu w wakacje utrudniło wzięcie w nim udziału, postanowiono o przedłużeniu terminu składania prac konkursowych do dnia 7 października 2015 r.
Oficjalnie ogłoszone wyników oraz uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 11 października 2015 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego podczas obchodów Światowego Dnia Drzewa, organizowanego w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.
Toteż wszystkich, którzy nie zdążyli jeszcze nadesłać swoich prac konkursowych, zachęcamy do sięgnięcia po kredki, farby lub garnki i do pracy! Czekamy na Wasze prace z niecierpliwością!
Regulaminy konkursów na www.obmikolow.robia.pl w zakładce EKOBAZAR/Konkursy.