Kalendarz

2019-04-13 - Kiermasz wiosenno-japoński

W przedświąteczny weekend w PAN Ogrodzie Botanicznym odbędzie się kiermasz rękodzieła świątecznego, ja i japońskiego w nawiązaniu do obchodzonego Miesiąca Japońskiego. Będzie można również zakupić sadzonki do przydomowych ogrodów: byliny, krzewy i drzewka. A także naturalne i ekologiczne przysmaki na świąteczne stoły.

 

PAN Ogród Botaniczny - CZRB w Powsinie

2019-04-12 - Rośliny biblijne i tradycje wielkanocne w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Na wystawie (12-28 kwietnia) zostaną zaprezentowane najważniejsze rośliny Ziemi Świętej oraz rośliny rodzime związane z tradycjami wielkanocnymi. Świąteczną atmosferę będzie można poczuć dzięki ekspozycji pisanek i wyrobów rękodzielniczych o tematyce świątecznej. Dodatkową atrakcją będzie kiermasz świąteczny oraz porady ogrodnicze.

2019-04-07 - Wiosenny kiermasz ogrodniczy i porady specjalistów

Wiosenny kiermasz ogrodniczy, porady specjalistów, spacer szlakiem obiektów historycznyc oraz gawęda o historii Ogrodu Botanicznego i ludziach, którzy ją tworzyli odbędą się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego

2019-04-07 - Wernisaż wystawy malarskiej i rzeźby Józefa Wilkonia

Józef Wilkoń to znany na całym świecie znakomity ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych, a także pisarz i edukator niezmiernie ceniony w wielu krajach Dalekiego Wschodu, w tym  w Japonii. Książki z ilustracjami Wilkonia wydano niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, w Azji i Afryce. Dwadzieścia woluminów ukazało się w Japonii, gdzie w kilku muzeach pokazywanych jest w sumie pół tysiąca dzieł Wilkonia.


Jego przygoda z Japonią rozpoczęła się w końcu lat 80. ubiegłego wieku, gdy mer miasta Oshima założył muzeum ilustracji książkowej i do osobnego pawilonu polskiego artysty zakupił kilkaset jego prac. W sumie ok. 400  prac Wilkonia eksponowanych jest w japońskich muzeach:  w Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino i w Koruisaua. Wernisaż ten będzie niewątpliwie spotkaniem z wielką sztuką i wielkim człowiekiem, który o swojej sztuce  potrafi tak opowiadać, że wciągnie każdego słuchacza.

 

Organizator: PAN Ogród Botaniczny CZRB w Powsinie we współpracy z Kolonią Artystyczną

2019-04-07 - Międzynarodowy Dzień Ptaków

Głównym tematem przewodnim święta będą ptaki, ich budowa, zwyczaje, miejsca występowania a także ewolucja. W trakcie obchodów postaramy się dowiedzieć  jak  zmieniały się te zwierzęta na przestrzeni dziejów. Dodatkowo odbędzie się seminarium prowadzone przez ornitologów oraz akcja edukacyjno-ekologiczna, której celem jest stworzenie większej bazy lęgowej dla ptaków poprzez przekazanie uczestnikom święta budek lęgowych. 

2019-03-29 - Sowi Wieczór

Kolejna edycja wydarzenia edukacyjnego poświęconego sowom. Kierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Podczas spotkania prezentowane są krajowe gatunki sów oraz ich odgłosy. Integralną częścią jest wieczorne wyjście do parku-arboretum na poszukiwania sów. Spotkanie kończy się wspólnym ogniskiem.

 

Organizator: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

2019-03-23 - Warsztat cięcia róż parkowych

Pod okiem kuratora Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż uczestnicy najpierw w teorii, potem w praktyce zgłębią tajniki cięcia róż parkowych - godz. 10.00. Wydarzenie na zapisy - liczba miejsc ograniczona.

2019-03-22 - XVII Światowy Dzień Wody

Przyrodniczo-ekologiczna impreza edukacyjna w Arboretum i Zakładzie Fizjografii w Bolestraszycach w ramach której organizowany jest konkurs dla dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjów województwa podkarpackiego w kategoriach prace: plastyczne, pisemne, multimedialne, fotograficzne oraz programy artystyczne. Organizowana jest konferencja naukowa pn. „Woda a zmiany klimatu” oraz wystawa plastyczna

2019-03-15 - Sympozjum: Współczesne techniki mikroskopowe w obrazowaniu materii biologicznej

Sympozjum skierowane jest do biologów rozlicznych specjalności, wykorzystujących w swoich badaniach różne techniki mikroskopowe w obrazowaniu materii biologicznej na różnych poziomach jej organizacji. W badaniach struktury i właściwości materii stosowanych jest wiele różnorodnych metod i technik obrazowania, począwszy od mikroskopii świetlnej do zaawansowanej mikroskopii elektronowej i sond skanujących. Wykorzystanie technik obrazowania mikroskopowego znacząco wzbogaca naszą wiedzę o strukturze i właściwościach obiektów w skali mikro oraz pozwala dostrzec i scharakteryzować dużo mniejsze obiekty w skali nanometrycznej. Obrazy z mikroskopów to nie tylko struktura materii, ale również, a może przede wszystkim informacja o zjawiskach i procesach zachodzących w organizmach żywych. Celem niniejszego sympozjum będzie prezentacja prac młodych naukowców, w których wykorzystuje się różne metody i techniki obrazowania morfologii, ultrastruktury i składu chemicznego oraz procesów immunohistochemicznych obiektów biologicznych.

 

Organizatorzy: PAN Ogród Botaniczny - CZRB w Powsinie we współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ

 

2019-03-10 - Zwiastuny wiosny w Arboretum Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku

To pierwsza, otwierająca sezon impreza plenerowa poświęcona roślinom kwitnącym wczesną wiosną. O godzinie 12.00 i 14.00 pracownicy ogrodu zapraszają na wspólny spacer, podczas którego pokażą najciekawsze o tej porze rośliny oraz najpiękniejsze zakątki parku. Podziwiać będziemy m.in. łany kwitnących śnieżyc, w których skąpane jest Kórnickie Arboretum każdej wiosny. 

Więcej informacji na: www.idpan.poznan.pl oraz na Facebook’u (@arboretum.kornickie)