Aktualności

2017-07-13 - Raport o stanie roślin na świecie 2017

Znalezione obrazy dla zapytania plant state 2017

Brytyjska instytucja Royal Botanic Gardens, Kew ogłosiła publikację raportu State of the World’s Plants 2017 zawierającego zarówno omówienie nowo odkrytych roślin jak i kluczowych czynników zagrażających poszczególnym gatunkom. Raport można pobrać ze strony: https://stateoftheworldsplants.com/

 

2017-06-26 - Global Tree Search

Czy wiecie ile jest gatunków drzew obecnie znanych nauce? Dzięki GlobalTreeSearch znamy już odpowiedź - 60 065 gatunków!!! Więcej szczegółów dowiecie się z udostępnionego artykułu Journal of Sustainable Forestry:

GlobalTreeSearch: The first complete global database of tree species and country distributions

2017-06-12 - XLVII Zjazd Ogrodów Botanicznych - wkrótce mija termin zgłoszeń!!!

Szanowni Państwo uprzejmie przypominamy, że zgłoszenie uczestnictwa w XLVII Zjeździe Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce należy dokonać najpóźniej do 15.06.2017 

2017-05-12 - XLVII Zjazd Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce

Geopark Kielce z ogromną przyjemnością informuje, iż rozpoczęła się procedura rejestracji uczestników XLVII Zjazdu Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Tegoroczny Zjazd odbędzie się w dniach 18 - 21 września 2017 r. w Kielcach.

Poniżej link do strony Geoparku Kielce zawierającej wszystkie niezbędne informacje organizacyjne oraz formularz rejestracyjny:

 

 http://geopark-kielce.pl/ogrodbotaniczny/xlvii-zjazd-ogrodow/

  

Kolejne informacje dotyczące Zjazdu będą sukcesywnie zamieszczane na stronie internetowej Geoparku Kielce oraz na stronie ROBIA.

 

W razie jakichkolwiek pytań, służymy pomocą pod numerem telefonu: 530 042 838.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Zjeździe i odwiedzenia Kielc.

 

 

Dyrektor Geoparku Kielce Pani Elżbieta Czajkowska i Zespół Ogrodu Botanicznego w Kielcach

2017-03-29 - EuroGard 2018

VIII Europejski Kongres Ogrodów Botanicznych będzie miał miejsce w Lizbonie (Portugalia) w dniach od 7-11 maja 2018. Spotkanie odbędzie się pod hasłem: "Botanic Gardens, People and Plants for a Sustainable World"

Pragniemy poinformować, że uruchomiono już stronę konferencyjną tego wydarzenia: http://www.eurogard2018.org/

2017-03-14 - 1% dla Ogrodów Botanicznych

Zbliża się okres rozliczeniowy, dlatego każdego, komu bliska jest idea wspierania polskich ogrodów botanicznych, prosimy o przekazanie 1%. Z góry pięknie dziękujemy!

 

KRS: 0000405119

2016-10-17 - Drzewa i lasy w zmieniającym się środowisku - konferencja naukowa

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji naukowej „Drzewa i lasy w zmieniającym się środowisku” organizowanej przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku oraz Komisję Nauk Leśnych i Drzewnych Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu w dniach 17-19 października 2016 roku.

 

Szczegóły na: http://www.idpan.poznan.pl/informacje-ogolne-konferencja-naukowa-2016.html

 

 

2016-06-13 - XLVI Zjazd Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce

 

Ogród Botaniczny „Podlaski Ogród Ziołowy” i Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Zakątek” w Korycinach mają zaszczyt zaprosić Państwa na Ogólnopolską Konferencję Naukową
„KOLEKCJE ROŚLIN UŻYTKOWYCH
W ŚWIETLE GLOBALNEJ STRATEGII
OCHRONY ŚWIATA ROŚLIN 2020”
organizowaną w ramach
XLVI ZJAZDU POLSKICH OGRODÓW BOTANICZNYCH
 pod patronatem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce
Koryciny, 13-16 czerwca 2016 r.

 

KOMUNIKAT

KARTA ZGŁOSZENIA

 

 

Ważne terminy

  • zgłoszenie uczestnictwa: do 31.03.2016
  • nadsyłanie abstraktów: do 29.04.2016
  • dokonanie opłat konferencyjnych: najpóźniej do 15.05.2016
  • nadsyłanie materiałów do wydawnictwa: do 5.06.2016

 

Więcej informacji: www.pozkoryciny2016.pl

2015-12-21 - Publikacja (Gatunki i odmiany żurawek....)

Żurawki budzą podziw oraz zachwycają bogactwem barw i różnorodnych wzorów liści zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej oraz parkach. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z publikacją dotyczącą tych niezwykle ciekawych roślin ozdobnych "Gatunki i odmiany żurawek (Heuchera L.) rodzina skalnicowatych (Saxifragaceae)" 

 

2015-11-18 - 40 lat CITES na świecie, 25 lat w Polsce

W tym roku obchodzimy 40-lecie wejścia w życie Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, tzw. Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) i 25-lecie jej funkcjonowania w Polsce. Wczoraj miała miejsce konferencja jubileuszowa organizowana przez Ministerstwo Środowiska podsumowująca ten okres.

 

Rocznie międzynarodowy obrót okazami roślin i zwierząt nielegalnego pochodzenia sięga setek milionów sztuk, a jego wartość jest liczona w miliardach dolarów. - Szacuje się, że handel gatunkami CITES jest trzecim pod względem przynoszonych „dochodów”, zaraz po handlu ludźmi i narkotykami, rodzajem przestępstwa. To pokazuje, że pomimo 40 lat funkcjonowania konwencji, nadal jest w tym obszarze dużo do zrobienia - nie tylko w zakresie kontroli w państwach, z których gatunki pochodzą, lecz także tam, gdzie są importowane. Przed nami także olbrzymia praca w zakresie edukacji i propagowania ochrony gatunków CITES – mówił podczas otwarcia konferencji Piotr Otawski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody.

 

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładów m.in. o historii działań na rzecz ochrony gatunków CITES w Polsce, o tym, jak wygląda CITES w Służbie Celnej oraz jakie dylematy miewa Państwowa Rada Ochrony Przyrody, czyli organ naukowy CITES. Były również prelekcje poświęcone wilkom, roślinom CITES w polskich ogrodach botanicznych oraz obowiązkom ogrodów zoologicznych związanych z realizowaniem postanowień Konwencji Waszyngtońskiej.

 

Konferencja była też okazją do wręczenia odznaczeń za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz dyplomów uznania osobom zaangażowanym w realizację i egzekwowanie przepisów CITES.*

 

 

 

*źródło: Ministerstwo Środowiska