AKTUALNOŚCI

2015-01-23 - Posiedzenie Rady Naukowej ŚOB

20 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Naukowej Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Podczas spotkania omówiono działania naukowe, jakie prowadzone były w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w 2014 roku. Dyrektor placówki, dr Paweł Kojs, zaprezentował również program działań, jakie zostaną podjęte w tym roku na polu nauki i edukacji. Ciekawym punktem spotkania była prezentacja dra hab. Arkadiusza Nowaka dotycząca drugiej instytucji wchodzącej w skład Związku Stowarzyszeń – Śląski Ogród Botaniczny  - Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, który w tym roku zostanie otwarty. W posiedzeniu Rady uczestniczył wiceburmistrz Mikołowa Bogdan Uliasz.

 

2015-01-22 - Nagrody wręczone

Pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego odwiedzili dziś (22 stycznia) mikołowskie szkoły, które brały udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w listopadzie w ramach Światowego Dnia Zwierząt.

 

Przy okazji warsztatów odbył się również konkurs międzyszkolny, w którym zwyciężyła klasa 4b ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego. Drugie miejsce zdobyła klasa VI ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Gustawa Morcinka oraz klasa Ve ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi.

 

 

Zwycięska klasa otrzymała nagrody książkowe sfinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach. Dodatkowo każda szkoła otrzymała książkę o tematyce przyrodniczej, która zasili zbiory biblioteki szkolnej.

 

Dziękujemy za udział w konkursie i do zobaczenia już wkrótce!

 

 

Marzena Osmalak

Kierownik Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego

2015-01-19 - W marcu rusza EkoBazar

W dniu 22 marca 2015 r. wznowi swoją działalność EkoBazar. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych producentów i sprzedawców do zaprezentowania swoich produktów oraz tych, którzy pragną świadomie kupować i zdrowo się odżywiać.

 

Jako że jest to okres przedświąteczny, zapraszamy również na kiermasz rękodzieła, gdzie będą Państwo mogli zakupić artystyczne wyroby rękodzielnicze jako prezenty dla najbliższych lub  do dekoracji  domu.

 

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, tym bardziej, że zakupy na EkoBazarze można połączyć ze zwiedzeniem Śląskiego Ogrodu Botanicznego, zabawą na znanym już wielu dzieciom placu zabaw i wspólnym rodzinnym spędzeniu niedzieli w otoczeniu zieleni, w pierwszych promieniach wiosennego słońca.

 

Serdecznie zapraszamy na zakupy  do  Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Mikołów Mokre ul. Sosnowa 5 godz. 11-15.

 

2015-01-07 - Śląski Ogród Botaniczny na Nocy Biologów

NOC BIOLOGÓW to ogólnopolska akcja, w której udział biorą uniwersyteckie Wydziały Przyrodnicze z całej Polski, w tym także Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Wydarzenie to skierowane jest głównie do dzieci i młodzieży szkolnej, ale uczestniczyć w nim mogą wszyscy zainteresowani, którzy chcą odwiedzić nowoczesne laboratoria, zapoznać się z tematyką badawczą realizowaną przez naukowców naszego Wydziału, wysłuchać ciekawych wykładów oraz uczestniczyć w pokazach i w zajęciach warsztatowych.

 

Tematem przewodnim IV NOCY BIOLOGÓW, która odbędzie się 9 stycznia 2015 roku pod honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia i Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Prof. zw. dr hab. Iwony Szarejko jest „Ze światłem za pan brat".

 

 

Uroczyste rozpoczęcie NOCY BIOLOGÓW, uświetnione wykładem dr Piotra Kardasza, który wprowadzi uczestników w fascynujący świat roślin, będzie miało miejsce o godzinie 16 w Auli WBiOŚ przy ulicy Jagiellońskiej 28. Po wykładzie świetlno-taneczna niespodzianka. A od godziny 17, w budynkach WBiOŚ (Bankowa 9, Jagiellońska 28), odbywać się będą pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne i wykłady popularnonaukowe. Dla najmłodszych gości uczelni przygotowano szereg konkursów z nagrodami, pozwalających zgłębić tajemnice przyrody ożywionej.

 

Zapraszamy do stanowisk Śląskiego Ogrodu Botanicznego na Wydziale Biologii na ulicy Jagiellońskiej 28.

Zapraszamy do punktu informacyjnego na parterze, gdzie będzie można dowiedzieć się, jakie są możliwości zostania wolontariuszem, odbycia praktyk, staży oraz podjęcia współpracy w charakterze edukatora.


Od 18 do 20 będzie można zagrać w grę terenową "Wielkie poszukiwania" przygotowaną przez Pracownię Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.
Nasi naukowcy z kolei przygotowali stanowisko "Świat w skali mikro", gdzie pod mikroskopem będzie można zobaczyć pyłki roślin, nasiona oraz inne ciekawe obiekty (II piętro, sala B-204).

2014-12-29 - Zakończenie projektu Ogród Dobrej Woli

15 grudnia uroczyście zamknęliśmy projekt Ogród Dobrej Woli (realizowany dzięki środkom Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej otrzymanych w ramach Programu ASOS 2014-2020). Tego dnia w CEPiE zapanowała nostalgiczna atmosfera, parę godzin minęło niepostrzeżenie na podsumowaniach, zbieraniu opinii i ogrzewaniu się w cieple pięknych emocji.


A pod choinką, udekorowaną zaledwie parę dni wcześniej przy pomocy kilku uczestników projektu, ku zaskoczeniu wszystkich, pojawiły się znienacka tajemnicze paczki… Rozwiązanie zagadki ich zawartości zajęło obdarowanym trochę czasu:-)


Trudno uwierzyć, że całe przedsięwzięcie dobiegło  końca. Od lipca działo się tyle rzeczy (warsztaty, wykłady, szkolenia), a nasi wspaniali uczestnicy 60+ tak mocno wrośli w ogrodową rzeczywistość, że trudno sobie wyobrazić Sośnią i Fiołkową Górę bez ich obecności. Na szczęście, sądząc po ich dotychczasowej aktywności na rzecz ŚOB, a także opierając się na wynikach ankiet ewaluacyjnych oraz słownych zapewnieniach, już się cieszymy na spotkania w nowym roku – okazji na pewno nie zabraknie: lista zadań wolontariackich jest długa i różnorodna. Dziękujemy więc raz jeszcze za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia!

 

 

 

 

 

2014-11-14 - Ośrodek Edukacji Ekologicznej Dzieci najlepszym obiektem użyteczności publicznej województwa śląskiego

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna. To już 15. edycja konkursu, w którym Marszałek premiuje najlepsze inwestycje wpływające na poprawę przestrzeni publicznej. Do konkursu zgłoszonych zostało 45 realizacji z 34 gmin.

 

„Przestrzeń publiczna to taki element miasta, dzięki któremu mieszkańcy mogą poczuć się lepiej, poprawić jakość życia, świadomie decydować, że chcą mieszkać w danym miejscu. Dziękuję współorganizatorom konkursu i wszystkim, którzy włączają się w tę akcję, pomagając nam wybrać perełki województwa śląskiego. Gratuluję twórcom nagrodzonych przestrzeni publicznych umiejętności kreowania dobrej atmosfery życia w miastach naszego regionu” – powiedział podczas uroczystości członek Zarządu Arkadiusz Chęciński.

 

 

Jury konkursu, złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej, dokonało oceny zgłoszonych realizacji i przyznało nagrody główne oraz wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego w czterech kategoriach:

  • przestrzeń publiczna,
  • zrewitalizowana przestrzeń publiczna,
  • obiekt użyteczności publicznej,
  • zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

 

Rozbudowa Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie – etap II – Ośrodek Edukacji Ekologicznej Dzieci uznano za najlepszy obiekt użyteczności publicznej.W Ośrodku prowadzone są zajęcia zarówno stacjonarne, jak i terenowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dzieci w bezpośrednim kontakcie z przyrodą doświadczają otaczającego ich świata, poznają rośliny i zwierzęta, a także elementy lokalnej historii, takie jak wapienniki - piece do wypalania wapienia czy nieczynny kamieniołom. Maluchy biorą udział w licznych warsztatch, m.in. florystycznych, podczas których wykonują z naturalnych materiałów stroiki świąteczne, czy zielarskich, kiedy to uczą się rozpoznwać zioła po zapachu i poznają ich zastosowanie. Przed Ośrodekiem znajdują się wykonane przez dzieci z Przedszkola nr 10 z pomocą dorosłych rabatki z roślinami wazywnymi, ozdobnymi i ziołami.

 

 

 

 

 

 

Prawie wszystkie inwestycje, które zostały nagrodzone lub wyróżnione w konkursie, zrealizowano przy wsparciu z Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Nagrodę Grand Prix w organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów RP konkursie Architektura Roku otrzymał budynek Nowego Muzeum Śląskiego.

2014-10-21 - Wernisaż wystawy IGPOTY

Zapraszamy na wernisaż kolejnej wystawy organizowanej w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Poprzez kampanię organizatorzy pragną zwrócić uwagę na piękno związane ze złożonością, wielością form i rozwiązań, oryginalnością, swoistością… różnorodnością. W różnorodności tkwi bowiem siła przetrwania, zdolność do zaadaptowania się do zmiany środowiska. Jednym z przejawów tej różnorodności łączącej w sobie elementy Natury i Kultury są ogrody, w których dostrzeżemy różne filozofie życia; to one są odbiciem rozwijanego w danej kulturze światoobrazu, jego ewolucji lub dojrzewania.

 

                  

 

Na wystawę IGPOTY złożyło się prawie 80 wielkoformatowych fotografii nagrodzonych w konkursie International Garden Photographer of the Year – edycje z lat 2010–2014. W konkursie tym biorą udział fotograficy z całego świata, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Wystawa IGPOTY podróżuje po całym świecie i jest pokazywana w przepięknych i prestiżowych miejscach. Teraz mogła również zawitać do Polski, do Śląskiego Ogrodu Botanicznego. W niebanalnym otoczeniu Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB będą mogli Państwo podziwiać wspaniałe fotografie nagrodzone w różnych kategoriach, m.in. Piękne ogrody, Piękno roślin, Dzikie kwiaty w krajobrazie, Szczodra Ziemia i in.

 

Wernisaż uświetni swą obecnością wiele znakomitych gości, m.in. fotografki Joanna Stoga i Magdalena Wasiczek, których prace zostały nagrodzone w kilku edycjach konkursu IGPOTY w różnych kategoriach.

 

Zapraszamy na wystawę International Garden Photographer of the Year (IGPOTY) do Śląskiego Ogrodu Botanicznego, mając nadzieję, że poza pięknem utrwalonym na fotografiach, dostrzegą Państwo również pełną harmonii różnorodność zrodzoną ze zderzenia Natury z Kulturą.

2014-07-07 - Rozstrzygniecie Konkursu Studenckiego Slaski Ogrod Botaniczny

W dniu 17 czerwca 2014 r. został rozstrzygnięty onkurs pn. Projekt koncepcyjny energooszczędnego, wielofunkcyjnego budynku użyteczności publicznej z zastosowaniem infrastruktury OZE oraz uzupełnienie o nowe funkcje terenu Sośniej Góry w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.


Konkurs skierowany był głównie do studentów trzeciego roku i zorganizowany został w ramach przedmiotu Projektowanie Architektoniczne, prowadzonego w Katedrze Teorii, Projektowania i Historii Architektury w semestrze letnim. Ponadto w Konkursie wzięli udział studenci drugiego roku, którzy w semestrze zimowym przedstawili wstępne koncepcje uzupełnienia funkcjonalnego Sośniej Góry w Mikołowie i byli uczestnikami pierwszej wystawy prac z tego tematu, organizowanej przez Gminę Mikołów i Politechnikę Śląską.

 

Na posiedzeniu Komisji Konkursowej pod przewodnictwem dr. hab. inż. arch. Jana Rabieja prof. nadzw. w Politechnice Śląskiej przeprowadzono ocenę prac zgłoszonych do Konkursu. Spośród dwudziestu wyłoniono trzy, zdaniem Jurorów, najlepsze. Zaproponowano trzy wyróżnienia:

 

Wyróżnienie I stopnia dla Agnieszki Szklanny i Michała Broniszewskiego,

Wyróżnienie II stopnia dla Anny Kmieć i Marcina Domurada,

Wyróżnienie III stopnia dla Marty Rajczykowskiej i Natalii Zawadzkiej.

 

Prowadzącymi wszystkie prace konkursowe byli: dr hab. inż. arch. Joanna Tymkiewicz,
dr inż. arch. Dorota Winnicka-Jasłowska oraz dr inż. arch. Jarosław Figaszewski.

 

Rozdanie nagród połączone z wystawą odbędzie się w dniu 7 lipca 2014 r. o godz. 10 w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie przy ul. Sosnowej 5. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.