AKTUALNOŚCI

2022-05-27 - W wodzie i błocie

Codziennie nasz Ogród Botaniczny odwiedzają grupy przedszkolaków i uczniów wraz z nauczycielami. Ostatnio naszą ofertę edukacyjną dla szkół podstawowych poszerzyliśmy o kilka nowych propozycji, między innymi zajęcia „W wodzie i błocie”, które spotkały się z ciepłym przyjęciem uczestników. Poniżej można zobaczyć zdjęcia z warsztatów, podczas których dzieci z zapałem wykonują makietę stawu i przy okazji prac plastycznych zgłębiają tajniki morfologii żab. Czy to prawda, że w Polsce żyją niebieskie żaby...? Po odpowiedź zapraszamy na nasze zajęcia!

 

 

2022-05-11 - Kwitną lilaki

 

Zapraszamy wszystkich na wiosenny spacer do Ogrodu. Właśnie kwitnie bogata kolekcja lilaków.

 

 

 

Lokalizacje poszczególnych kolekcji w Ogrodzie znajdą Państwo na poniższej mapie:

 

 

 

 

 

2022-04-29 - Krwiobus

3 maja od godziny 10:00 do godziny 15:00 w Botaniku będzie stacjonował mobilny punkt poboru krwi.

 

Na wszystkich, którzy chcą wesprzeć tą szlachetną inicjatywę, jaką jest krwiodawstwo, krwiobus będzie czekał na parkingu przy portierni wjazdowej.

 

Link do mapy z lokalizacją:

 

 

 

2022-04-14 - Szukamy pierwiosnków!

Szukamy pierwiosnków!

 

Wiosenna pogoda skłania do wyjścia na łono natury. Przy okazji można przyczynić się do rozwoju nauki. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w projekcie, dotyczącym pierwiosnka lekarskiego (Primula veris L.), prowadzonym na zasadach citizen science, realizowanym przez Uniwersytet w Tartu przy współpracy z licznymi partnerami z całej Europy.

 

Projekt polega na zaangażowaniu społeczeństwa w wyszukiwanie stanowisk pierwiosnka lekarskiego, aby zdobyć wiedzę o stanie tej rośliny i jej siedlisk w Europie i poszczególnych krajach, oraz poznać rozpowszechnienie jej dwóch fenotypów.

 

W Ogrodzie Botanicznym UAM właśnie zakwitły pierwsze okazy.

 

 

Nawet jeżeli Twoja znajomość rodzimej flory wiosennej nie jest duża, nie obawiaj się, i tak możesz przyłączyć się do inicjatywy. Przeprowadzenie obserwacji jest proste, a instrukcje są szczegółowe. Wystarczy, że zapoznasz się uważnie z informacjami umieszczonymi na stronie kampanii https://nurmenukk.ee/. Tam też znajdziesz więcej informacji o idei projektu i pierwszych wynikach.

 

 

 

 

2022-02-17 - Ogród zamknięty

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym z powodu silnego wiatru i wydanych ostrzeżeń meteorologicznych Ogród Botaniczny pozostanie zamknięty.

2022-02-09 - Komunikat

Szanowni Państwo,

jednym z efektów postępujących zmian klimatycznych są występujące coraz częściej wichury. Wiatr, którego porywy mogą przekraczać 100 km/h, łamie gałęzie, duże konary, przewraca drzewa. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających, w przypadku wydania przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeń dotyczących prognozowanego silnego wiatru lub burz, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu może pozostawać zamknięty. Każdorazowo w przypadku otrzymania przez Państwa tego typu alertów pogodowych, radzimy pozostanie w domach i unikanie terenów zadrzewionych oraz odłożenie wizyty w Ogrodzie Botanicznym na później.

2022-02-08 - Ogród Botaniczny w Polsacie

Ukazał się materiał z wizyty ekipy pracującej przy produkcji programu "Z klimatem i z pasją", emitowanego w Polsat News. Pani Dyrektor oraz nasza koleżanka z Działu Edukacji rozmawiały z panią Marią Sikorską - autorką i prowadzącą programu - opowiadając o pszczołach i wspieraniu bioróżnorodności. Zapraszamy do oglądania.

 

Z klimatem i z pasją - Odcinek 1 - polsatboxgo.pl

2022-01-30 - Silny wiatr
UWAGA!
W dniu dzisiejszym - NIEDZIELA 30 stycznia - Ogród jest zamknięty z powodu silnego wiatru.
 
 
2021-11-22 - Nowa wystawa plenerowa

Od 20 listopada 2021 r. w alei ambrowcowej (na lewo od wejścia głównego) na wielkoformatowych planszach oglądać można wystawę podsumowującą projekt pt.

 

FLORINTEGRAL – ZINTEGROWANA OCHRONA IN SITUEX SITU RZADKICH, ZAGROŻONYCH I PRIORYTETOWYCH GATUNKÓW FLORY NA TERENIE POLSKI

 

  

Celem projektu, realizowanego w latach 2018-2021, była poprawa stanu ochrony najcenniejszych gatunków roślin w Polsce poprzez integrację działań stosowanych w czynnej ochronie przyrody.

Przedmiotem ochrony zostało objętych 31 rzadkich i zagrożonych krajowych gatunków roślin naczyniowych, w tym:
- 29 objętych ochroną prawną,
- 28 zagrożonych lub narażonych na wyginięcie w Polsce,
- 2 endemity (tj. występujące tylko w Polsce),
- 6 subendemitów (tj. mających w Polsce główne miejsce występowania),
- 14 reliktów (tj. będących u nas pamiątką po szacie roślinnej z czasów prehistorycznych).

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy, która poza ogromną porcją wiedzy i informacji o tym, jak chroni się w bankach nasion i bankach DNA zagrożone rośliny, dostarcza dużych wrażeń estetycznych.

 

Ekspozycja została przygotowana z dużą dbałością o detale i merytoryczny przekaz opracowany przez ekspertów realizujących projekt.

 

Realizatorami projektu, były zespoły z PAN Ogrodu Botanicznego - CZRB w Powsinie, Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie i Mikołowie, Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie oraz Ogrodu Botanicznego UAM i Wydziału Biologii UAM w Poznaniu.

 

Projekt został dofinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014–2020 dla osi priorytetowej II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu".

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Ogrodu.

 

 

 

2021-09-13 - Noc Naukowców 2021

W ramach Nocy Naukowców 2021 w Ogrodzie odbędą się wydarzenia edukacyjne.
Szczegółowe informacje można znaleźć
tutaj.