AKTUALNOŚCI

2021-09-08 - Jesienne zajęcia edukacyjne w Botaniku

 

Grupy zorganizowane zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną.

 

 

 

2021-07-15 - KOMUNIKAT

Jest nam niezmiernie przykro, ale musimy przypomnieć, że rośliny znajdujące się w kolekcjach Ogrodu Botanicznego są własnością UAM, a ich wykopywanie i wynoszenie jest działaniem na szkodę Uczelni i zgodnie z przepisami prawa stanowi wykroczenie lub przestępstwo.

Komponowanie i obsadzanie rabat jest związane zarówno z wysokimi kosztami, jak i wysiłkiem  naszych pracowników, którzy dokładają starań, by każdy pobyt w Ogrodzie dostarczył wspaniałych doświadczeń estetycznych. Jednocześnie w naszych kolekcjach znajdują się również rośliny rzadkie i chronione, służące edukacji, pozyskiwaniu nasion do rozmnażania i wymiany z innymi jednostkami, a w konsekwencji ochronie gatunkowej.

Apelujemy do wszystkich Państwa, aby nie pozostawać obojętnym i reagować na akty wandalizmu i kradzieży.

 

2021-07-13 - Liliowce i róże

Lipiec to czas kwitnienia liliowców i róż. Zapraszamy do Ogrodu, gdzie aktualnie obie nasze kolekcje prezentują się zachwycająco.

 

Nasza kolekcja liliowców jest bardzo liczna - możecie tutaj Państwo podziwiać aż 280 odmian tych roślin. Rośliny rosną w różnych miejscach w Ogrodzie, przeważnie blisko ścieżek tak, aby bez przeszkód można było podziwiać je z bliska. Znajdują się tutaj zarówno rośliny o kwiatach najróżniejszych barw i kształtów.

 

Choć kolekcja róż liczy mniej odmian - 29 - to może się szczycić imponującą liczbą niemal 3 000 roślin. Różanka zaprojektowana została na planie półkola i jest jednym z ulubionych miejsc naszych Gości. Róże posadzone zostały w harmonijnym układzie kolorystycznym od najjaśniejszych do najciemniejszych.

 

Pogoda dopisuje, to idealny czas na letnie spacery pośród zieleni i pięknych kwiatów.

 

 

 

2021-06-24 - Pozytywnie

Załoga Zespołu Szkół nr 110 w Poznaniu przygotowała sympatyczny film. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy się przyczynić do jego powstania, umożliwiając zorganizowanie nagrania w Ogrodzie. Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do oglądania :)

2021-06-16 - Labirynt wśród traw

Zapraszamy do zabawy w labiryncie wykoszonym w morzu traw zdobionym rozmaitymi kwiatami ;) Przygotowaliśmy ścieżkę edukacyjną, która pozwoli poznać wiele roślin miododajnych, grających dużą rolę w owadzim menu.

 

Więcej informacji

 

2021-05-20 - Projekt

Celem projektu jest zaprezentowanie w formie króciutkich (a niekiedy trochę dłuższych) czytań performatywnych współczesnych wierszy. Uczestnikiem lub uczestniczką tego wydarzenia będzie mogła stać się każda osoba. Na wydarzeniach nie przewidujemy tradycyjnej widowni, nie sprzedajemy też biletów, a o dokładnym czasie jego trwania zdecydujecie sami. Dla tych osób, którym nie uda się spotkać aktora lub aktorki albo też same będą chciały zapoznać się z wierszami przygotowaliśmy małe parkowe instalacje z poezją.

 

Projekt „Wiersze w parkach” jest zaproszeniem do spotkań na wielu płaszczyznach, m.in. spotkań pokoleń, spotkań z poezją, spotkań odmiennych refleksji. A każde z nich odbędzie się w przyjaznej przestrzeni poznańskich parków.

 

Wiek adresata: bez ograniczeń

 

 

Fot. Maciej Zakrzewski

 

 

Czytania performatywne w Ogrodzie Botanicznym UAM odbywać się będą w obrębie Różanki w następujących terminach:

 

  • środa, 26.05, g. 10:00-12:00

Spacer z poezją Michała Zabłockiego

czyta: Katarzyna Węglicka

 

  • czwartek, 27.05, g. 10:00-12:00

Cały rok w jednym parku według Agnieszki Wolny-Hamkało

czyta: Maciej Hązła

 

  • sobota, 29.05, g. 12:00-14:00

Poetyckie okolice Joanny Pollakówny

czyta: Barbara Krasińska

 

  • sobota, 29.05, g. 15:00-17:00

Przechadzki z wierszami Jerzego Ficowskiego

czyta: Oliwia Nazimek

 

 

Projekt „Wiersze w parkach” odbywa się w ramach 23. festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka w dniach 24-30 maja 2021. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Cieszymy się, że możemy stać się jego częścią.

 

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie wydarzenia. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.

 

Fot. Maciej Zakrzewski

 

2021-04-30 - Krwiobus

3 maja od godziny 10:00 do godziny 15:00 w Botaniku będzie stacjonował mobilny punkt poboru krwi.

 

Na wszystkich, którzy chcą wesprzeć tą szlachetną inicjatywę, jaką jest krwiodawstwo, krwiobus będzie czekał na parkingu przy portierni wjazdowej.

 

2021-04-27 - Uwaga! Dzikie zwierzęta.

Informujemy, że na teren Ogrodu Botanicznego UAM dostają się dzikie zwierzęta, w tym m.in. sarny, lisy i dziki.

Sytuacje takie, zgodnie z procedurami, są zgłaszane odpowiednim służbom.

Zwracamy uwagę, że zwierzęta, jeśli poczują się zagrożone, mogą zaatakować.

Nie wolno do nich podchodzić, fotografować i straszyć. Pod żadnym pozorem nie dokarmiać!

W przypadku spotkania dzikich zwierząt należy zachować szczególną ostrożność i spokojnie się oddalić.

 

2021-04-08 - Szukamy pierwiosnków!

Szukamy pierwiosnków!

 

Wiosenna pogoda skłania do wyjścia na łono natury. Przy okazji można przyczynić się do rozwoju nauki. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w projekcie, dotyczącym pierwiosnka lekarskiego (Primula veris L.), prowadzonym na zasadach citizen science, realizowanym przez Uniwersytet w Tartu przy współpracy z licznymi partnerami z całej Europy.

 

Projekt polega na zaangażowaniu społeczeństwa w wyszukiwanie stanowisk pierwiosnka lekarskiego, aby zdobyć wiedzę o stanie tej rośliny i jej siedlisk w Europie i poszczególnych krajach, oraz poznać rozpowszechnienie jej dwóch fenotypów.

 

W Ogrodzie Botanicznym UAM właśnie zakwitły pierwsze okazy.

 

 

Nawet jeżeli Twoja znajomość rodzimej flory wiosennej nie jest duża, nie obawiaj się, i tak możesz przyłączyć się do inicjatywy. Przeprowadzenie obserwacji jest proste, a instrukcje są szczegółowe. Wystarczy, że zapoznasz się uważnie z informacjami umieszczonymi na stronie kampanii https://nurmenukk.ee/. Tam też znajdziesz więcej informacji o idei projektu i pierwszych wynikach.

  

 

 

 

2021-03-23 - Bratki przy Collegium Minus

W dniu dzisiejszym nasi pracownicy z zaangażowaniem przygotowywali kompozycję z bratków, by wprowadzić trochę kolorów w otoczenie Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Te odporne na chłody, wdzięczne rośliny idealnie nadają się do tworzenia wiosennych rabat, a ponieważ kwitną nawet dwa miesiące, będą zdobić Collegium Minus jeszcze długi czas. Zachęcamy do wykorzystywania bratków w przydomowych kompozycjach!