AKTUALNOŚCI

2016-05-23 - Zaproszenie na spacer

Zapraszamy serdecznie na majowe spacery do naszego mieniącego się całą paletą barw ogrodu przy ul. 15 Grudnia (Przedszkolu nr 10) codziennie: od pn. do pt. w godz. 7-21, a w weekendy i święta od 9 do 21.

 

2016-05-19 - Akcja

W niedzielę, 15 maja, w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności odbyła się zbiórka zużytego, zepsutego i niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która przyniosła rekordowy wynik, gdyż zebraliśmy 6 ton 720 kg elektroodpadów!

 

Bardzo serdecznie dziękujemy współorganizatorom oraz partnerom akcji, a także gościom Ogrodu, którzy tak licznie włączyli się w akcję!

 

 
2016-05-13 - Ostrzeżenie

Szanowni Goście,

bardzo prosimy o zachowanie ostrożności podczas spacerów po naszym Ogrodzie, a w szczególności nie dotykanie roślin, ponieważ były w ostatnich dniach pryskane środkami owadobójczymi.

2016-04-19 - Edukacyjna pasieka stanęła w naszym Ogrodzie

W miniony piątek zostały przywiezione do naszego Ogrodu ule z Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” z Rudy Śląskiej, dzięki inicjatywie pana Łukasza Przybyła z Pasieki i pani Marzeny Osmalak z naszego Ogrodu. Ule będą stały u nas co najmniej do końca sierpnia, a ich mieszkanki będą zapylać rośliny z ogrodu i jego okolicy.

 

W niedzielę zaś odbyły się warsztaty przy ulach, na których dzieci mogły dowiedzieć się, skąd się bierze miód w ulu i jak wielkie znaczenie odgrywają pszczoły w życiu człowieka. Najmłodszy uczestnik miał 2 lata i osobiście poznał Pszczółkę Maję oraz Gucia.

 

1 maja odbędzie się pierwszy przegląd uli, natomiast 29 maja – wtedy w naszym Ogrodzie obchodzić będziemy Dzień Dziecka połączony z PreIndustriadą – edukatorzy z Pasieki Edukacyjnej wykonają wspólnie wielkie miodobranie połączone z degustacją miodu.

 

I potem już co tydzień takie przeglądy uli będą się odbywać, więc każdy zainteresowany może przyjrzeć się pracy pszczelarzy, zadać pytania, nagrać film i zrobić zdjęcia. Organizatorzy będą mieć ze sobą zawsze 10 strojów pszczelarskich do wypożyczenia, gdyby ktoś miał ochotę zajrzeć do ula.

 

Serdecznie zapraszamy i bardzo prosimy o zachowanie ostrożności podczas spacerów w pobliżu uli.

 

 

2016-04-04 - Oferta nauki dla gimnazjalistów

Gimnazjalisto, jeśli jeszcze nie wybrałeś swojej szkoły, być może warto zastanowić się nad nauką zawodu ogrodnika w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach, co może stać się początkiem prawdziwej pasji tworzenia i pielęgnowania ogrodów, parków czy przestrzeni zielonych w miastach.

 

Zachęcamy Cię do zainteresowania się nauką na kierunku technik ogrodnik z elementami architektury krajobrazu bądź na kierunku ogrodnik na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Podczas Dni Otwartych, które odbędą się 23 kwietnia (sobota) i 28 kwietnia (czwartek) będziesz mógł dokładnie zapoznać się z ofertą kształcenia na tym kierunku.

 

10 maja dla wszystkich zainteresowanych nauką w zawodzie ogrodnika szkoła zaplanowała wycieczkę do naszego ogrodu. Nasi specjaliści pokażą Ci teren, zaznajomią z roślinami i metodami ich pielęgnacji. Odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

 

Jeśli podejmiesz naukę w Zespole Szkół w Ornontowicach, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będziesz odbywał praktyki. Będziesz zdobywał wiedzę praktyczną, pracując w kolekcjach Ogrodu, a wykwalifikowana kadra pomoże Ci  zdobywać wiedzę i umiejętności w dziedzinie sadzenia, pielęgnacji i rozmnażania roślin ozdobnych, sadowniczych, energetycznych, warzywnych oraz zielarskich. Bezpośrednio po ukończeniu szkoły będziesz mógł ubiegać się o zatrudnienie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, zgodnie ze zdobytymi kwalifikacjami oraz potrzebami pracodawcy.

 

Zachęcamy Cię do podjęcia nauki w tym zawodzie, bo jest to kierunek, który dynamicznie się rozwija, stwarzając coraz to nowe możliwości wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności. Obserwowane zmiany społeczne wskazują, że zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem ogrodniczym wzrasta. Zatrudniani są oni w zakładach dbających o zieleń miejską, w prywatnych firmach zajmujących się aranżacją i pielęgnowaniem ogrodów przydomowych, sami zakładają plantacje oraz prowadzą własne gospodarstwa rolnicze czy ogrodnicze.

 

 

 

Informacje:

www. zsp.ornontowice.pl

www.facebook.com/Ornontowice.zsp

tel. 32 235 46 00

e-mail: zsp@zsp.ornontowice.pl